RC0805DR-0752K3L
DigiKey Part Number
RC0805DR-0752K3L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805DR-0752K3L
Description
RES 52.3K OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52.3 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805DR-0752K3L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)