RC0603JR-10220RL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 64.464
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 169.848
Datasheet
220 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0603JR-10220RL
DigiKey Part Number
13-RC0603JR-10220RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0603JR-10220RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0603JR-10220RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603JR-10220RL
Description
RES 220 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC0603JR-10220RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)