RC0603FR-072R4L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC0603FR-072R4L |
Description | RES 2.4 OHM 1% 1/10W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.4 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC0603FR-072R4L Models |
Category | Features Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |