RC0402JR-7W18KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
18 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0402JR-7W18KL
DigiKey Part Number
13-RC0402JR-7W18KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402JR-7W18KL
Description
RES 18K OHM 5% 1/8W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC0402JR-7W18KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)