RC0402JR-1033RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 30.440
Datasheet
33 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0402JR-1033RL
DigiKey Part Number
13-RC0402JR-1033RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402JR-1033RL
Description
RES 33 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC0402JR-1033RL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)