RC0402JR-0715RP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | YAG1283TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC0402JR-0715RP |
Description | RES 15 OHM 5% 1/16W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC0402JR-0715RP Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Series | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) | Supplier Device Package |
Part Status Active | Ratings 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free) |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) |