RC0402JR-0715RP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 52.508
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
15 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
RC0402JR-0715RP
DigiKey Part Number
YAG1283TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402JR-0715RP
Description
RES 15 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC0402JR-0715RP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)