RC0402FR-7W4R7L
DigiKey Part Number
13-RC0402FR-7W4R7L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402FR-7W4R7L
Description
RES 4.7 OHM 1% 1/8W 0402
Detailed Description
4.7 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0402FR-7W4R7L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)