RC0402FR-7W10RL
DigiKey Part Number
13-RC0402FR-7W10RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0402FR-7W10RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0402FR-7W10RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402FR-7W10RL
Description
RES 10 OHM 1% 1/8W 0402
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0402FR-7W10RL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)