RC0402FR-0747KP
DigiKey Part Number
13-RC0402FR-0747KPTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0402FR-0747KPCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0402FR-0747KPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402FR-0747KP
Description
RES 47K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
47 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)