RC0402FR-07470RP
DigiKey Part Number
YAG1269TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG1269CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG1269DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402FR-07470RP
Description
RES 470 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
470 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0402FR-07470RP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)