RC0201FR-132R2L
DigiKey Part Number
13-RC0201FR-132R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0201FR-132R2L
Description
RES 2.2 OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
2.2 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0201FR-132R2L Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
-100/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)