RC0100JR-071R6L
DigiKey Part Number
RC0100JR-071R6L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0100JR-071R6L
Description
RES 1.6 OHM 5% 1/32W 01005
Detailed Description
1.6 Ohms ±5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0100JR-071R6L Models
Temperature Coefficient
-200/ +600ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)