RC0100FR-0751KL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC0100FR-0751KL |
Description | RES 51K OHM 1% 1/32W 01005 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 51 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC0100FR-0751KL Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Moisture Resistant |
Series | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Package / Case 01005 (0402 Metric) |
Resistance | Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm) |