PT2010FK-070R549L
DigiKey Part Number
13-PT2010FK-070R549L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT2010FK-070R549L
Description
RES 0.549 OHM 1% 3/4W 2010
Detailed Description
549 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)