Image for PS0306FRF7T0R003L is not available
PS0306FRF7T0R003L
DigiKey Part Number
13-PS0306FRF7T0R003LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PS0306FRF7T0R003LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PS0306FRF7T0R003LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS0306FRF7T0R003L
Description
RES 0.003 OHM 1% 1/2W 0306
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0603 (1608 Metric), 0306 Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)