PNP300JR-73-2R2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
2.2 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
PNP300JR-73-2R2
DigiKey Part Number
13-PNP300JR-73-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PNP300JR-73-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNP300JR-73-2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
PNP300JR-73-2R2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)