PE2010FKM070R01L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4.820
Datasheet
10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
PE2010FKM070R01L
DigiKey Part Number
13-PE2010FKM070R01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE2010FKM070R01LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE2010FKM070R01LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2010FKM070R01L
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 2010
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PE2010FKM070R01L Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)