PE2010FKE070R047L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
47 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
PE2010FKE070R047L
DigiKey Part Number
PE2010FKE070R047L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2010FKE070R047L
Description
RES 0.047 OHM 1% 1/2W 2010
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PE2010FKE070R047L Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)