PE1206FRF470R1L
DigiKey Part Number
13-PE1206FRF470R1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE1206FRF470R1LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE1206FRF470R1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206FRF470R1L
Description
RES 0.1 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE1206FRF470R1L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)