PE1206FRF070R03L
DigiKey Part Number
YAG6010TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG6010CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG6010DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206FRF070R03L
Description
RES 0.03 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
EDA/CAD Models
PE1206FRF070R03L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)