PE1206FKM7W0R006Z
DigiKey Part Number
13-PE1206FKM7W0R006Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206FKM7W0R006Z
Description
RES 0.006 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)