PE1206FKM470R02Z
DigiKey Part Number
311-0.02NQTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.02NQCT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.02NQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206FKM470R02Z
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE1206FKM470R02Z Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)