PE1206DRM470R01L
DigiKey Part Number
13-PE1206DRM470R01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE1206DRM470R01LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE1206DRM470R01LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206DRM470R01L
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE1206DRM470R01L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)