PE1206DRF470R039L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
39 mOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
PE1206DRF470R039L
DigiKey Part Number
PE1206DRF470R039L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206DRF470R039L
Description
RES 0.039 OHM 0.5% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PE1206DRF470R039L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)