PE0805DRM470R02Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
20 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Metal Foil
PE0805DRM470R02Z
DigiKey Part Number
13-PE0805DRM470R02Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0805DRM470R02Z
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 1/2W 0805
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)