PE0805DRF470R03L
DigiKey Part Number
PE0805DRF470R03L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0805DRF470R03L
Description
RES 0.03 OHM 0.5% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE0805DRF470R03L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)