PE0603FRM070R05Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
50 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Metal Foil
PE0603FRM070R05Z
DigiKey Part Number
13-PE0603FRM070R05Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0603FRM070R05Z
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)