PE0603DRM470R02L
DigiKey Part Number
13-PE0603DRM470R02LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0603DRM470R02L
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 2/5W 0603
Detailed Description
20 mOhms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.030" W (1.60mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)