PA2512FKF070R018E
DigiKey Part Number
13-PA2512FKF070R018E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2512FKF070R018E
Description
RES 0.018 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.88mm)