PA0805FRL470R01Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 9.467
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 9.187
Datasheet
10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
PA0805FRL470R01Z
DigiKey Part Number
13-PA0805FRL470R01ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PA0805FRL470R01ZCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PA0805FRL470R01ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA0805FRL470R01Z
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)