P4KE400A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
548V Clamp 750mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
P4KE400A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-P4KE400A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4KE400A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
750mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V