NSP500JB-0R11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
110 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Cement
NSP500JB-0R11
DigiKey Part Number
NSP500JB-0R11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSP500JB-0R11
Description
RES 0.11 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NSP500JB-0R11 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)