NPM35AJT-51R
DigiKey Part Number
13-NPM35AJT-51R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPM35AJT-51R
Description
RES PWR 35W TO-220 5% 51 OHM
Detailed Description
51 Ohms ±5% 35W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Ceramic
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Size / Dimension
0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.777" (19.73mm)