NPM10BJT-27R
DigiKey Part Number
13-NPM10BJT-27R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPM10BJT-27R
Description
RES PWR 100W TO-220 5% 27 OHM
Detailed Description
27 Ohms ±5% 100W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Ceramic
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.610" L x 0.185" W (15.50mm x 4.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.871" (22.12mm)