NKN3WSJT-73-0R04
DigiKey Part Number
0.04CGCT-ND - Cut Tape (CT)
0.04CGTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN3WSJT-73-0R04
Description
RES 0.04 OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
40 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
NKN3WSJT-73-0R04 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)