NKN3WSJR-73-12R
DigiKey Part Number
13-NKN3WSJR-73-12RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-NKN3WSJR-73-12RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN3WSJR-73-12R
Description
RES 12 OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
12 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
NKN3WSJR-73-12R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)