NKN3WSJR-73-0R39 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
390 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN3WSJR-73-0R39
DigiKey Part Number
NKN3WSJR-73-0R39-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN3WSJR-73-0R39
Description
RES 0.39 OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKN3WSJR-73-0R39 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)