NKN3WSJR-73-0R16
DigiKey Part Number
NKN3WSJR-73-0R16-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN3WSJR-73-0R16
Description
RES 0.16 OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
160 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
NKN3WSJR-73-0R16 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)