NKN2WSJR-73-5R1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
5.1 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN2WSJR-73-5R1
DigiKey Part Number
NKN2WSJR-73-5R1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN2WSJR-73-5R1
Description
RES 5.1 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKN2WSJR-73-5R1 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)