NKN2WSJR-73-0R1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
100 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN2WSJR-73-0R1
DigiKey Part Number
NKN2WSJR-73-0R1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN2WSJR-73-0R1
Description
RES 0.1 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKN2WSJR-73-0R1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)