MHP-25ATA52-30K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
30 kOhms ±0.05% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
MHP-25ATA52-30K
DigiKey Part Number
30KBPTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHP-25ATA52-30K
Description
RES 30K OHM 0.05% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MHP-25ATA52-30K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.244" L (1.80mm x 6.20mm)