MFR25SFTF52-1K6
DigiKey Part Number
MFR25SFTF52-1K6-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR25SFTF52-1K6
Description
RES 1.6K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
1.6 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFR25SFTF52-1K6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)