MFR-25FRF52-1K47 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4.905
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 605
TE Connectivity Passive Product
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 380
1.47 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
MFR-25FRF52-1K47
DigiKey Part Number
13-MFR-25FRF52-1K47TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-MFR-25FRF52-1K47CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FRF52-1K47
Description
RES 1.47K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
MFR-25FRF52-1K47 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)