MFR-25FBF52-75R
DigiKey Part Number
75.0XBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FBF52-75R
Description
RES 75 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
75 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
MFR-25FBF52-75R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)