MFR-25FBF52-340R
DigiKey Part Number
340XBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FBF52-340R
Description
RES 340 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
340 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
MFR-25FBF52-340R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)