MFP50SBRE52-80K
DigiKey Part Number
13-MFP50SBRE52-80KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-MFP50SBRE52-80KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP50SBRE52-80K
Description
RES 80K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 kOhms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)