MFP50SBBE52-5K2
DigiKey Part Number
13-MFP50SBBE52-5K2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP50SBBE52-5K2
Description
RES 5.2K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.2 kOhms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)