MCF25SJR-2K2
DigiKey Part Number
13-MCF25SJR-2K2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF25SJR-2K2
Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W MELF
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCF25SJR-2K2 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
MELF, 0204
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)