MCF-25JR-100K
DigiKey Part Number
13-MCF-25JR-100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-MCF-25JR-100KCT-ND - Cut Tape (CT)
13-MCF-25JR-100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF-25JR-100K
Description
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W MELF
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0207 Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCF-25JR-100K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
MELF, 0207
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)